In Almere werken we samen aan veilige digitale uitwisseling van zorginformatie.

Hoeveel tijd ben jij per dag kwijt aan het achterhalen van patiëntinformatie? Dit is een veelgehoorde frustratie onder zorgverleners. Kostbare tijd die je liever aan zorg voor je patiënt besteedt. Precies daarom werken zorgorganisaties in Almere binnen Positief Gezond Almere samen aan betere digitale uitwisseling van zorginformatie. Dit gebeurt binnen de Regionale Samenwerkingsorganisatie (RSO).
Het doel is dat zorgverleners op het juiste moment toegang hebben tot de juiste en actuele informatie. Daardoor kan zorg beter op elkaar aansluiten en worden patiënten beter ondersteund.

“Door regionaal samen te werken en digitaal te verbinden, kunnen we zorg beter organiseren rondom de inwoner,” – Geert Heikamp, informatiemanager van Woonzorg Flevoland.

Werken in je eigen systeem, met betere informatie

Als zorgverlener blijf je werken in je eigen informatiesystemen, zoals Medicom, ONS, Topicus of HiX. Vanuit dit systeem kan je binnenkort doorklikken naar de gezamenlijke Zorg Netwerk Omgeving (ZNO) waar relevante patiëntinformatie veilig beschikbaar is voor andere betrokken zorgverleners. Dat zorgt voor:

  • inzicht in gemaakte afspraken met en wensen van de patiënt
  • minder risico op miscommunicatie en fouten bij overdracht
  • meer ondersteuning voor zorgverleners in spoedsituaties doordat patiëntgegevens toegankelijk zijn.

Het verbetert niet alleen de kwaliteit van zorg maar ook de kwaliteit van leven van mensen én het werk van de zorgverlener.

Voor het delen van patiëntgegevens gelden duidelijke uitgangspunten:

  • het uitwisselen van gegevens gebeurt volgens afspraken die we in Almere hebben gemaakt en waarvoor contracten zijn getekend
  • het inzien van patiëntgegevens kan alleen binnen een behandelrelatie
  • de patiënt heeft toestemming gegeven voor het delen van gegevens 

Eerste toepassing: delen patiëntinformatie in palliatieve zorg

De eerste concrete toepassing van deze digitale uitwisseling is het delen van Advance  Care Planning (ACP) /Proactieve Zorgplanning (PZP) informatie van mensen in hun laatste levensfase. Het afgelopen jaar hebben zorgverleners en ICT’ers heel hard gewerkt om ervoor te zorgen dat wensen en grenzen van palliatieve patiënten via een gezamenlijke ZNO digitaal beschikbaar gemaakt kunnen worden voor andere betrokken zorgverleners. Het gaat dan bijvoorbeeld om de wensen van een patiënt rondom zorghandelingen, de kwaliteit van leven in de laatste levensfase en contactgegevens bij nood. Almere is de eerste regio in Nederland waar deze ACP-gegevens tussen meerdere zorgorganisaties en zorgverleners wordt mogelijk gemaakt.

Er moeten nog een paar dingen geregeld worden voordat de informatie van palliatieve patiënten via de ZNO kan worden gedeeld. De verwachting is dat vóór de zomer van 2026 de beschikbare bronsystemen zijn gekoppeld. Zorgverleners die te maken kunnen krijgen met palliatieve patiënten ontvangen binnenkort meer informatie.

De gezamenlijke Zorg Netwerk Omgeving gaat bijna live! En daarmee krijgt onze transmurale samenwerking rondom een palliatieve patiënt een enorme boost,” – Marianne Ponstein, huisarts en kaderarts Palliatieve Zorg

“Dit zorgt ervoor dat mijn collega zorgverleners óók weten wat ik met onze patiënt heb afgesproken,” – Jeske van Hoek, huisarts en kaderarts Palliatieve Zorg

“Deze samenwerking helpt professionals om sneller de juiste informatie te vinden en inwoners beter te ondersteunen,” zegt Els Molenkamp, manager informatiemanagement van het Flevoziekenhuis.

LEES HET BERICHT VOOR INWONERS

Positief Gezond Almere